Sejl i kano, lav græskarmænd, smag på lokale delikatesser, og gør et vintage-fund på årets hyggeligste efterårsmarked i Vestsjælland.
13. okt
- Af Redaktionen
- Foto: PR
KOM TIL LØVFALDSMARKED
d. 15. - 16.oktober 2011, kl. 11.00 - 15.00 på Maglesøvej 89, 4340 Tølløse
Lokale fødevareproducenter og livstilsbutikkerne Living Luberon og Vintage House afholder atter markedsdage for hele familien i de smukke omgivelser ved Maglesø mellem Tølløse og Holbæk.
Hensigten med at afholde disse arrangementer for hele familien er at opbygge et lokalt marked, hvor fødevareproducenter, kunsthåndværkere og livsstilsbutikker kan få mulighed for fremvise og sælge deres varer i et afslappet miljø. Hvert marked opbygges omkring et særligt tema. Denne gang er temaet valgt med fokus på æbler og græskar.
ALLE ER VELKOMNE TIL AT KOMME MED EGNE ÆBLER OG FÅ DEM PRESSET TIL SAFT !!
Derudover vil være masser af aktiviteter for hele familien, og så er livsstilsbutikken selvfølgelig åben og bugner af deco retro og vintage loppefund fra Frankrig, Danmark og Sverige. Og lokale fødevare-producenter vil være til stede med spændende hjemmelavede produkter.
- VINPERLEN: Smag på vin fra en lokal vinproducent.
- Flowers by Anja: Blomsterværksted.
- Ryegaard Honning: Honning- og æble delikatesser
- www.vintagehouse.dk: Svensk og dansk vintage loppefund
Aktiviteterne er mange f.eks. er der:
- GRATIS PUT & TAKE i Geddesøen
- Græskarværksted: Lav din egen HALLOWEEN-lygte.
- Bag pandekager over lejrbål
- Kanosejlads på søen