De skønneste knapper
Personligt havde jeg aldrig tænkt på knapper som kunstværker - havde du?
09. apr - Af Stine RC - Foto: birthine.dk
Men prøv så bare lige at nyde synet af dem her, de er lavet af Birthine. Tag et kig på hendes website www.birthine.dk og bliv fuldstændig imponeret over hvad hun formår at få ud af sådan et lille stykke stof.
Og hvis du kan finde tid, kan det være vi ses på Birthines udstilling: Køge Museums café kan man i perioden 2. februar til og med 2. maj 2010 se de unikke og farverige knapper. Den skal jeg ihvertfald ikke misse!
Jeg er selv blevet grebet af broderi - men af den noget mere overskuelige og nemme slags - dem fra www.sublimestitching.com. Her er både monstermønstre, kronhjorte, kranier og ugler - så dem er jeg i fuld gang med at brodere på ungernes tøj og egne skjorter og tørklæder. Du kan også finde dem på www.shop.designbyyou.dk - her er tolden klaret og leveringen noget hurtigere.
(1 kommentarer) læs dem længere nede
ANNONCE
02. maj 2010 KL 09:05 Af SAABYE P
Hvor fint at I skriver om Birthine, på bloggen i Bolig Liv. det er rigtigt fine ting, hun laver...
(OBS! Indlæg besvares ikke af redaktionen)
Stine RCSkribent, foredragsholder, workshopleder. Kreativ passionista.
Stine arbejder med konceptudvikling af forretninger og butikker, og indretning og styling af boliger. Stine er desuden forfatter til en workbook om dekoration og styling: www.dekoworkbook.dkSe mere om Stine RC her:www.stinegrubbe.dk & www.retailrebel.dk
Prøv ALT for damernes højdekalkulator og se hvor højt dit barn bliver.
Vi har fået fingre i seks skønne serveringssæt fra Pantones Mood Food serie i samarbejde med ROOM Copenhagen til en samlet værdi af 3000 kr. Skynd dig at deltage i konkurrencen om et sæt med 11 dele i valgfri farve.