- og de er lige til at printe og folde, så det er bare frem med saks og lim.
05. nov - Af Kristina Heise Fjeldgren
Du finder alle de skønne fugle hos NaniBird, hvor kunstneren Josh McKible har kreeret dem i forlængelse af en serie på 100 malerier. Han bor i Japan og 'nani' betyder 'hvad?' på japansk - et ord han konstant hører sig selv gentage - og således opstod ideen til malerierne og siden fuglene. Josh har inviteret andre kunstnere og designere til at give deres bud på en 'nanibird', og det er der kommet en masse fantastiske skabninger ud af. De er selvfølgelig allesammen gratis til download - og der ligger også en udførlig samlevejledning på siden. Fuglebillederne er i øvrigt til salg for 20 $ pr. stk. Her er et lille udvalg: Men papirfuglene er nu også ret skønne:
(2 kommentarer) læs dem længere nede
ANNONCE
13. nov 2009 KL 02:54 Af Camilla
Efter at have læst om disse små papirfugle klikkede jeg straks ind på siden og blev mødt af en kæmpestor tag-selv buffet og nu står der en lille due på mit skrivebord og andre er på vej. Hurtig og billig udsmykning af arbejdsbordet, som kan skiftes ud når som helst. TAK
06. nov 2009 KL 12:19 Af Superfly
Så er der fulge over alt på mit kontor. Godt med lidt klippe klister i min dag foran skærmen.
(OBS! Indlæg besvares ikke af redaktionen)
Kristina Heise Fjeldgren
Kristina er 35 år og redaktør på BoligLiv. Hun blogger om livet på redaktionen og viser skatte fra sine inspirationsrejser rundt i cyberspace.
Prøv ALT for damernes højdekalkulator og se hvor højt dit barn bliver.
I samarbejde med Eva Solo udlodder vi 5 SMUKKE MADAM SOLO kaffekander til en samlet værdi af 2495 kr. Skynd dig at deltage.
Bliv den heldige vinder af en smuk Lyngbyvase (25 cm) fra Mimi's Circus produceret af Karakter til en værdi af 995 kr. Det eneste du skal gøre er at svare rigtigt på spørgsmålet her på siden. Skynd dig at deltage.